Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Øvre Richter Frich

Volně zpracováno podle dále uvedených zdrojů:
Øvre Richter Frich, celým jménem Gjert Øvre Richter Frich (v českém vydání uveden jako Oevre Richter-Frich), byl norský novinář a jedním z nejpopulárnějších spisovatelů v Norsku v meziválečném období.
Frich debutoval v roce 1911 s dobrodružného románu De knyttede næver, první z řady 21 knih s hlavním hrdinou dr. Jonasem Fjeldem (chirurgem). Dr. Fjeld byl něco jako mix Indiany Jonese a James Bonda, byl vysoký, silný, nordický vzhledu, blond s modrými očima, jeho padouši byli zase snědí s židovskými rysy. Takto vyhraněně rasově psal hlavně do roku 1942. V letech 1960 – 1970 byl označen za fašistu a rasistu, ačkoliv se politicky nikdy neangažoval. Jeho rasismus byl obětí doby, i řada českých předválečných autorů byla poplatná době (např. cikáni v knihách Josefa Lady) či „žlutí“ jako nepřátelé v řadách knih (např. Lučan a jeho Žlutí proti bílým).Série slavila velký úspěch a od roku 1913 Frich začal cestovat po celém světě a pokračoval ve psaní, děj se často odehrává v místě jeho cest. Dr. Fjeld bojuje proti reakčním silám včetně komunismu.
Jeho knihy byly přeloženy do devíti jazyků a Frich prodal nejméně dva milióny kopií jeho knih, měl z nich značné příjmy.

Kniha Zlatý mor patří do série 21 knih s ústředním hrdinou dr. Jonasem Fjeldem, v češtině vyšla pouze tato jedna kniha. V sérii příběhů se objeví ponorka kombinovaná s letadlem (možná inspirace Vernem, Pán světa vyšel v roce 1904) a další vynálezy.

Zdroje a další informace:
http://snl.no/.nbl_biografi/%C3%98vre_Richter_Frich/utdypning – norský lexikon spisovatelů
http://www.filmfront.no/actor/123846 – životopis a foto
http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%98vre_Richter_Frich + http://no.wikipedia.org/wiki/%C3%98vre_Richter_Frich  – o autorovi
http://no.wikipedia.org/wiki/Jonas_Fjeld_(bokserie) – série Jonas Fjeld, seznam a popis všech 21 dílů série včetně místa, kde se odehrávají

série: Dr. Jonas Fjeld (21 knih)
[5] Zlatý mor

Hlavní hrdina dr. Marker je vynálezce a geniální chemik, nehezkého vzhledu, který nešetřil oponenty svých objevů a byl mezi ostatními vědci velmi neoblíben. Náhodně se setká s anarchistou, který uprchl z vězení a setkání prospělo oběma, anarchista dodal peníze a Marker se s jeho pomocí přestěhuje do Paříže. V malé laboratoři se mu podaří vyrábět zlato a z něho anarchisté nechají razit kopie zlatých mincí, čímž chtějí zlikvidovat světovou ekonomiku.
Nadbytečné mince v oběhu neujdou pozornosti Anglické banky, ale bankéři nejsou schopni (tehdejšími testy) rozeznat falešné mince od pravých, zlato jako zlato. Zlatých mincí je v oběhu již tolik, že hrozí pád ceny zlata a tím i bank. Předseda Anglické banky vyrazí za Burnsem, bývalým detektivem v důchodu, ten ho odkáže na dr. Jonase Fjelda.
Fjeld úkol přijme a upozorní předsedu Anglické banky, že i v Německo je zaplaveno zlatými dvacetimarkami. Fjeld se chce obrátit o radu na jemu známého odborníka Markera, aniž tuší, že jde o jeho vynález.
Hned na začátku pátrání je Fjeld přelstěn a uvězněn ve sklepě banky, kde se objevovaly falešné mince. Fjekd pomocí nástrojů schovaných ve vestě se dostane ze sklepa plného sudů se zlatými mincemi. Pátrání postupně odhaluje způsob uvádění mincí do oběhu, anarchisté za ně kupují cokoliv, počínaje cennými papír a konče obilím (z  dnešního hlediska je to nesmysl, cenné papíry mohou klesnout, vhodnější bylo kupovat diamanty, vzácné kovy, umělecké předměty, nemovitosti).
Předseda Anglické banky je zavražděn, na pomoc Fjeldovi přichází detektiv Burns.  Přijdou na stopu prchajících anarchistů a začnou je sledovat. Pronásledování pokračuje na moři, kde je pronásleduje spolu s Fjeldem i policie a inspektor Scotland Yardu. Po delší době konečně na moři anarchisty dostihnou, dojde ke srážce lodí a obě se potopí a většina anarchistů i policistů zahyne. Po několika dnech je parníkem zachráněn pouze Fjeld a jeden anarchista.
Z nadbytku zlata nastává pád bank, vysoká inflace, jídlo silně podražilo, společnost se zmítá v chaosu a orgiích.
Fjelda zavedou stopy do norského fjordu, kde je továrna na zlato a odhaluje i surovinu na výrobu zlata, kuchyňskou sůl a nutný katalyzátor. Zasáhne armáda, zločinci částečně prchají, částečně zhynou při výbuchu, který zničí podzemí továrnu, kde zahyne i chemik Marker. Fjeld propustí i dva zamilované anarchisty, známí z dřívějších případů Fjelda.
Chaos pomalu mizí, lidstvo opuští vazbu měny na zlato a ekonomika se stabilizuje (kniha byla vydána v roce 1911, odehrávat se měla v roce 1917, v USA byla vazba dolaru na zlato zrušena již v roce 1933 a definitivně opuštěna v roce 1971).

V Československu vyšla kniha Zlatý mor doplněná povídkou francouzského spisovatele Leóna Gozlana Křišťálový klíč z doby Ludvíka XVI.

Knihy v sérii Jonas Fjeld

(plná citace a překlad ze http://no.wikipedia.org/wiki/Jonas_Fjeld_(bokserie), otazníkem je označen nejasný překlad)

Od roku 1911 do roku 1935 bylo vydáváno 21 knih ze série Jonas Fjeld série. Ve slovníku Publisher od Helge Erichsen tyto knihy očíslovány od 1-21. Nicméně, číslování není chronologicky správně, ani v souvislosti s vydáním nebo akce. To může být matoucí, například, když lidé umírají v knize a objeví znovu v knize s vyšším číslem. Níže jsou romány uvedené v pořadí, ve kterém vyšly, a číslování z Publisher je v pravém sloupci (série).

Číslo Titul Podtitulek Publikováno rok Série Odehrává se v
1. Sevřeli Naevene? Nový hlavní zločin? 1911 Norsko
2. Kondoři Nové lety zemí? 1912 2 Argentina
3. Guldaaren? Dobrodružný román 1912 3 Severní Amerika
4. Černý sup Kriminální román ve vzduchu 1913 4 Norsko
5. Zlatý mor Moderní alchymistický román 1913 5 Norsko
6. Ve stříbře, země je noc Román o lupičích v podzemí 1913 8 Mexiko
7. Létající ryba Román z druhé světové války 1921 1914 6 Norsko
8. Červená mlha Moderní pirátský román 1914 9 Severní Atlantik
9. Pohled na moře 1915 7 Norsko / Anglie / Paříž
10. Donna Francesca 1916 10 Argentina
11. Vyrobeno kladivem 1917 21 Londýn / Paříž
12. Malý Jonas Fjeld Chlapecký román 1918 17 Norsko / Dánsko
13. Luciferovo oko Román o světle 1920 12 Londýn
14. Země jako zabiják? 1921 11 Anglie
15. Panova flétna Román o otráveném zvuku 1922 14 Paříž
16. Nesmrtelný trpaslík 1924 16 Peru
17. Pouto obsahu Jacques Delmase 1926 13 Monako
18. Hadí květ Magdelen Román s Jonasem Fjeldem 1927 15 Kolumbie
19. Pán velkých hor 1932 18 Peru / Kolumbie
20. Dcera severní polární záře Román s Jonasem Fjeldem 1934 19 Sibiř
21. Lidští lovci Kriminální román 1935 20 Země / London

Ukázka obálek ze http://bokelskere.no/ribri/boksamling/?hyllenummer=58645&side=2

Stránky