Translate my blogs and pages with Translator!

Zrušil jsem web na doméně elibri.cz,
je přesunut sem na Myriada.cz.

Přízrak moci

Pokračování knihy Odkaz posledního cara.

!!! Pozor, následující část článku uvádí obsah knihy a vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla !!!

Zde se můžete podívat do map na místa, kde se děj knihy odehrává.

!!! Pozor, následující část článku uvádí obsah knihy a vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla. !!!

Policie začíná vyšetřovat hromadnou vraždu poslanců při zasedání ve sněmovně. Je přivolán detektiv Bob Wolf a jeho přítel Johnie Walker. Bob odhalí způsob hromadné vraždy, kyanovodík tam byl vpuštěn potrubím od klimatizace. V nastalém bezvládí komunisté vyprovokují demonstrace, davem je zlynčován jejich poslanec, který se nechoval podle mínění davu patřičně chudě. Úředníci vlády se bojí odpovědnosti a politici mizí ve svých domovech pod záminku nemoci. Povstání postihuje střední třídu, dav opět pronásleduje i židy, v Paříži dochází potraviny a jsou blokovány vlaky. Do toho se akce chopí opět Cornieief, bývalý carský generál, která má s komunisty své špatné zkušenosti. Cornieief svolá spolehlivé důstojníky a pomocí vojáků povstání potlačí. A průmyslník Paquale dodá chybějící potraviny a tím se situace opět uklidní.
Bob navštíví paní Duboisovou, manželku zraněného a uvězněného pokladníka akcií Duboise. Při návštěvě zabrání otravě jejího manžela odhalením služebné, která dodala otrávené víno, ukazuje se, že Dubois je patrně pouze oběť a možná i pokusu o vraždu.
Po falešných akciích se objevují falešné francouzské bankovky a Bob je pověřen pátráním. Spolu s Johniem se spojí s jistým Cahornem, který přizná, že byl pověřen společenstvím Židů nalézt padělatele a tím odvrátit útoky společnosti na Židy, kteří jsou davem z padělání obviňováni.
A generál Cornieief náhle mizí.
Další stopa po padělatelích vede přes padělané bankovky k ředitelovi banky Muratovi  a jeho manželce, která tráví většinu času na pobřeží moře v Lorientu.
Přátelé jedou pátrat do Lorientu a v přímořském městě jsou upozorněni jedním staříkem, že je podivné, jak dvě dámy ve stejný čas vyrážejí lodí na moře, kromě paní Muratové i paní Cuvierová ve velké jachtě. Přátelé inscenují pád letadla a jako údajní trosečníci se dostanou na podezřelou jachtu paní Cuvierové. A na lodi opravdu najdou fungující penězokazeckou dílnu. A tajně upraví vysílačku, aby vysílala signál, podle kterého by jachtu bylo možné v budoucnu zaměřovat. Jsou i svědky setkání jachty s bárkou Happiness.
Pokračují v pátrání hledáním osádky bárky Happiness a bárku najdou v domovském přístavu v Penzance v Anglii. Místní policie je ale ubezpečuje, že majitel Iron (=česky železo) a jeho rodina jsou silně pracovití a že proto mají více majetku. Bob se domluví s Johniem, dojde na bárku a osádku vyprovokuje sdělením, že je podezřívá z penězokazectví. Posádka se ho pokusí zabít, Bob ale uteče a schová se pod vodou, dýchaje hadicí a Johnie ho na smluveném místě pak zachrání.
Při dalším setkání na moři jsou obě lodě, jachta i bárka zadrženy. Jachta se pokusí zachránit zmizením pod hladinou, umí se částečně zaplavit a potopit, ale je přesto zadržena. Na zadržené bárce jsou po delším hledání nakonec nalezeny matrice na tisk bankovek. Je zatčen i Murat a zjistí se, že to byl on, kdo postřelil Duboise, který ho odhalil.
Přátelé pokračují dál a pátrají ve vile paní Cuvierové. Jsou ale překvapeni příletem letadla, kterým přiletěl průmyslník Paquale. Zjistí, že paní Cuvierová má být ve skutečnosti ruská velkokněžna a je ve skutečnosti manželka průmyslníka Pasqualeho. Ve vile je i unesený generál Cornieief. Průmyslník Pasquale mu sdělí, že ví o jeho podvodech ohledně rozšiřování falešných akcií. Generál Cornieief chtěl pomocí nastrčených lidí v bankách přes falešné akcie získat peníze a  vládu nad Francií a využít Francii na osvobození Ruska od komunistů. A průmyslník Pasquale řekne své přijaté další jméno, Oliver Shark. Když to schovaný Bob uslyší, nevydrží to a vyskočí a střílí na Sharka, ten se mu směje. Všechny kulky jsou elektrickým polem usměrněny jinam a Shark zůstane nezraněn. Shark i vysvětluje, jak se zachránil u Rockallu před kyselinou, která byla použita při útoku, měl ponorku pokrytou gumovým nátěrem, který držel na galvanicky naneseném olovu. A na pas jedné z obětí pirátství začal jiný život.
Na vilu útočí přivolaná policie, ale je odražena automatickými kulomety kolem vily. Shark se přátelům a generálovi přiznává, že podcenil soudržnost amerických Židů. Chválí se, že zlomil moc zemědělců a vysvětluje opět svou filosofii vlády. Nakonec Shark odjíždí ponorkou a přes slib nechá vyhodit do povětří vilu. Generál Cornieief na zranění umírá, oba přátelé se zraněními přežívají.
Oliver Shark nebyl nikdy dopaden.

Tím končí 5 dílná řada detektiva Boba Woolfa.

Stránky