Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Přízrak moci

Pokračování knihy Odkaz posledního cara.

!!! Pozor, následující část článku uvádí obsah knihy a vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla !!!

Zde se můžete podívat do map na místa, kde se děj knihy odehrává.

!!! Pozor, následující část článku uvádí obsah knihy a vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla. !!!

Policie začíná vyšetřovat hromadnou vraždu poslanců při zasedání ve sněmovně. Je přivolán detektiv Bob Wolf a jeho přítel Johnie Walker. Bob odhalí způsob hromadné vraždy, kyanovodík tam byl vpuštěn potrubím od klimatizace. V nastalém bezvládí komunisté vyprovokují demonstrace, davem je zlynčován jejich poslanec, který se nechoval podle mínění davu patřičně chudě. Úředníci vlády se bojí odpovědnosti a politici mizí ve svých domovech pod záminku nemoci. Povstání postihuje střední třídu, dav opět pronásleduje i židy, v Paříži dochází potraviny a jsou blokovány vlaky. Do toho se akce chopí opět Cornieief, bývalý carský generál, která má s komunisty své špatné zkušenosti. Cornieief svolá spolehlivé důstojníky a pomocí vojáků povstání potlačí. A průmyslník Paquale dodá chybějící potraviny a tím se situace opět uklidní.
Bob navštíví paní Duboisovou, manželku zraněného a uvězněného pokladníka akcií Duboise. Při návštěvě zabrání otravě jejího manžela odhalením služebné, která dodala otrávené víno, ukazuje se, že Dubois je patrně pouze oběť a možná i pokusu o vraždu.
Po falešných akciích se objevují falešné francouzské bankovky a Bob je pověřen pátráním. Spolu s Johniem se spojí s jistým Cahornem, který přizná, že byl pověřen společenstvím Židů nalézt padělatele a tím odvrátit útoky společnosti na Židy, kteří jsou davem z padělání obviňováni.
A generál Cornieief náhle mizí.
Další stopa po padělatelích vede přes padělané bankovky k ředitelovi banky Muratovi  a jeho manželce, která tráví většinu času na pobřeží moře v Lorientu.
Přátelé jedou pátrat do Lorientu a v přímořském městě jsou upozorněni jedním staříkem, že je podivné, jak dvě dámy ve stejný čas vyrážejí lodí na moře, kromě paní Muratové i paní Cuvierová ve velké jachtě. Přátelé inscenují pád letadla a jako údajní trosečníci se dostanou na podezřelou jachtu paní Cuvierové. A na lodi opravdu najdou fungující penězokazeckou dílnu. A tajně upraví vysílačku, aby vysílala signál, podle kterého by jachtu bylo možné v budoucnu zaměřovat. Jsou i svědky setkání jachty s bárkou Happiness.
Pokračují v pátrání hledáním osádky bárky Happiness a bárku najdou v domovském přístavu v Penzance v Anglii. Místní policie je ale ubezpečuje, že majitel Iron (=česky železo) a jeho rodina jsou silně pracovití a že proto mají více majetku. Bob se domluví s Johniem, dojde na bárku a osádku vyprovokuje sdělením, že je podezřívá z penězokazectví. Posádka se ho pokusí zabít, Bob ale uteče a schová se pod vodou, dýchaje hadicí a Johnie ho na smluveném místě pak zachrání.
Při dalším setkání na moři jsou obě lodě, jachta i bárka zadrženy. Jachta se pokusí zachránit zmizením pod hladinou, umí se částečně zaplavit a potopit, ale je přesto zadržena. Na zadržené bárce jsou po delším hledání nakonec nalezeny matrice na tisk bankovek. Je zatčen i Murat a zjistí se, že to byl on, kdo postřelil Duboise, který ho odhalil.
Přátelé pokračují dál a pátrají ve vile paní Cuvierové. Jsou ale překvapeni příletem letadla, kterým přiletěl průmyslník Paquale. Zjistí, že paní Cuvierová má být ve skutečnosti ruská velkokněžna a je ve skutečnosti manželka průmyslníka Pasqualeho. Ve vile je i unesený generál Cornieief. Průmyslník Pasquale mu sdělí, že ví o jeho podvodech ohledně rozšiřování falešných akcií. Generál Cornieief chtěl pomocí nastrčených lidí v bankách přes falešné akcie získat peníze a  vládu nad Francií a využít Francii na osvobození Ruska od komunistů. A průmyslník Pasquale řekne své přijaté další jméno, Oliver Shark. Když to schovaný Bob uslyší, nevydrží to a vyskočí a střílí na Sharka, ten se mu směje. Všechny kulky jsou elektrickým polem usměrněny jinam a Shark zůstane nezraněn. Shark i vysvětluje, jak se zachránil u Rockallu před kyselinou, která byla použita při útoku, měl ponorku pokrytou gumovým nátěrem, který držel na galvanicky naneseném olovu. A na pas jedné z obětí pirátství začal jiný život.
Na vilu útočí přivolaná policie, ale je odražena automatickými kulomety kolem vily. Shark se přátelům a generálovi přiznává, že podcenil soudržnost amerických Židů. Chválí se, že zlomil moc zemědělců a vysvětluje opět svou filosofii vlády. Nakonec Shark odjíždí ponorkou a přes slib nechá vyhodit do povětří vilu. Generál Cornieief na zranění umírá, oba přátelé se zraněními přežívají.
Oliver Shark nebyl nikdy dopaden.

Tím končí 5 dílná řada detektiva Boba Woolfa.

Stránky