Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Foley Charles

* 1961 – † 1956

Francouz

http://www.legie.info/autor/4345-charles-foley
http://membres.multimania.fr/andresy/foley/charles%20foley.htm  – životopis
http://membres.multimania.fr/andresy/foley/bibliographie%20foley.htm – bibliografie
http://membres.multimania.fr/andresy/foley/couvertures%20foley.htm – originální obálky

 

 

 

Knihy

Tajemné město

románová příloha „Národní politiky“, 1911, přeložila a upravila B.H.P., originál Kova La Mystérieuse 1908, typ: thiller, horror
Obsah:
Dva sirotci, 19-letá dívka Janina a 27-letý mladík Jacques, se seznámí na lodi do USA, kde oba chtějí začít nový život. Na lodi se seznámí s milionářem Stonem, jeho pyšnou manželku Evelinou a Číňanem Tao. Manželé Stoneovi Číňany nenávidí, Jaques, znající čínštinu, se naopak s Číňanem Tao spřátelí. Když loď dorazí do přístavu města Kowa, zmíněného jako konkurenta Chicaga, milionář oba mladé přijme do svých služeb, mladí se do sebe zamilují. Všichni bydlí v rozlehlém domě, který stojí u starého lomu. Jednoho dne po návratu z opery Evelyna zmizela a marně po ní policie pátrá. Když po ní pátrá i Janina, nalezne zasypaný otvor do starého lomu, vejde dovnitř, uslyší podivné zvuky, ale vzápětí je také unesena. Jacques tuší, že za vším jsou Číňané a navštíví Tao. Zaváže se mu mlčenlivostí a spolu s ním se v převlečení za Číňana dostane do podzemního města, které si vystavěli Číňané ve velké jeskyni a chodby k němu vedou pod celým městem Kowa. Vládcem města je právě Tao. V podzemním městě Jacques najde nejprve Janinu, poté vykoupí z otroctví zesláblou Evelynu. Zanedlouho je ale prozrazen, hledán obyvateli města, Tao je obviněn ze spolupráce s bílými a je rozzuřenými Číňany zabit. Při útěku jsou Jacques, Janina a Evelyna svědky počínajícího zemětřesení, výbuchů, pádů kamenů, následného požáru dřevěných domů, podporovaného průvanem v chodbách a celkového propadnutí podzemního města. Podaří se jim ale uprchnout na okraj chodeb, kde jsou zachráněni. Dům Stoneových byl při zemětřesení také zničen. Evelyna vlivem utrpení přestala být pyšná, ale nakonec umírá. Novomanželé Jacques a Janina nahrazují Stoneovi rodinu. Číňané jsou popisování velmi záporně a silně rasisticky, ale jde o běžný způsob popisu v té době. Často je popisována i jejich neschopnost dokázat vyřešit cokoliv ve vztahu k mladému Jacquesovi. Autor ale nevysvětlil, jak by Číňané s takovými vlastnostmi dokázali vystavět takové velké fungující podzemní město.
klíčová slova: láska, milionář, Číňané, podzemí, zkáza

 

 

Stránky