Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Bulgakov Michail: Osudová vejce

V rámci kompletního seznámení s autorem jsem si přečetl i tuto knihu. Jde o satiru, ale pochopí asi jen ten, kdo zažil budování komunismu.
A jde o období 1 roku diktatury Stalina. Třeba že Kremlem jmenovaný ředitel sovchozu nemá žádné vzdělání a ani neumí rozlišit vejce pštrosa od slepičího a považuje je za kvalitní západní vejce. Sice si teoreticky v Rusku lidé byli rovni, ale vztahy mezi nimi zůstali jako za cara i desítky let po revoluci, třeba vztah domovníka a profesora v knize. A když chce profesor nechat podepsat převzetí zapomenutých galoší od předsedy domovní správy, tak vznikne problém, předseda je negramotný.

Obsah

Jde o satirickou utopii odehrávající se v roce 1928 v porevolučním Rusku. Univerzitní profesor Persikov je specialista na žáby, občas přednáší svým 8-mi studentům a jeho výzkum mu narušuje nedostatek jídla pro pokusná zvířata, která nakonec pomřou hlady.
Jednoho dne profesor Persikov zjistí, že paprsek barevného světla, jehož zdroj není jasný, urychluje růst měňavek. Za pomoci docenta Ivanova vyrobí kameru, která barevný paprsek generuje. Objev je silně medializován.
V té době vypukne v Rusku slepičí mor, lidé mají zdravotní problémy, dochází k vybíjení slepic. Obnovením chovu byl Kremlem pověřen nově jmenovaný ředitel sovchozu Rudý paprsek Osud. Ředitel Osud chce ozářit slepičí vejce barevným paprskem a urychlit růst slepic a tím rychleji obnovit chov. Zabaví další tři vyrobené kamery a objedná z Německa slepičí vejce.
Došlo ale k záměně vajec, slepičí vejce dorazila k profesoru Persikovi a do sovchozu dorazila hadí, krokodýlí a pštrosí vejce, které si naopak objednal profesor Persikov ke svým pokusům. Řediteli Osudovi nevadila různá velikost vajec, považoval je za kvalitní zahraniční vejce, a nechal je ozařovat barevnými paprsky. Časem se z vajec se vylíhli velcí hadi, pštrosi a krokodýly, kteří začali zabíjet zvířata a pak i lidi, počínaje ředitelovou manželkou a následně další lidi včetně ředitele Osuda.
Vypukla panika, lidé prchají do měst a dál na Moskvu, byl vyhlášen válečný stav. Armáda likviduje hady a krokodýly, zničí přitom i tři zapůjčené kamery. Když vejde ve známost příčina, lidé zabijí profesora Persikova, zničí vybavení ústavu a i poslední kameru generující paprsek.
Armáda bojuje s hady a krokodýly všemi prostředky a zabíjí i velké množství lidí. Naštěstí přišla krutá ruská zima (18 stupňů pod nulou, můžeme to srovnat s kalamitami v Praze, kdy při výšce sněhu 3-4 cm mají pražská auta problémy a některé typy tramvají přestávají fungovat) a všichni hadi a krokodýly zahynou (obvyklý trik Rusů na vyhubení švábů, otevřou se okna, byt se nechá vymrazit a švábi zmrznou). Rozkladem mrtvých zvířat po oteplení vypukají epidemie, ale nakonec armáda zlikviduje všechny následky. Nyní již profesor Ivanov se pokusí znovu vyrobit kameru, ale neuspěje a profesor Persikov je mrtev.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Stránky