Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Bratt Alfred: Svět bez hladu

Obsah:

Alfred Bell navštíví profesora pařížské Sorbony Bourdiera s požadavkem na pomoc při dokončení jeho vynálezu, stravy chemické stravy. Chemická strava měla dodat lidem potřebné množství stravy, aby již nikdy lidstvo nemuselo hladovět. Výrobu této stravy by zajišťoval stát a každý by na ní měl zdarma nárok. Profesor ale vidí nereálnost projektu a odmítá ho.
Bell se přesouvá vlakem do Londýna, při železniční nehodě zachrání Viviant, dceru bohatého amerického podnikatele Grahama, vlastnícího nadnárodnostní trust Meat Company na výrobu masa. Bell vidí, že by mohl požádat Grahama o pomoc, ale jeho ideál je, že nechce do svého projektu zapojovat bohaté podnikatele.

Bell pracuje dál na svém projektu chemické stravy, bez drahých přístrojů nijak nepostupuje a dostává se do stále větší chudoby. Přesto omítá nabídky záhadného Rusa Šebekova a teprve když skončí s posledními penězi v noclehárně, přijme jeho nabídku na financování svého vynálezu. Šebekov organizuje dělníky a přemluví je, aby dali peníze do projektu chemické stravy, jeho cílem je ale nová revoluce. Bell znovu potká Viviant a začíná postupně žít dvojí život, jako zachránce chudého proletariátu a jako poživatel výsad bohatých. Chodí do klubu, létá s letadlem, které pilotuje letec Ralph Connor. Graham mu ukáže svou „masnou“ mapu světa, která ukazuje jeho podnikatelské činnosti, od polí po továrny na zpracování masa.
Šebekov začíná novou stravu prezentovat v novinách jako vysvobození světa od hladu a obecně jako osvobození všech bezprávných lidí. Bell potká opět Vivien, kterou Conner požádal o ruku, ta však odmítá. Konečně se Bellovi podaří dokončit chemickou stravu, je ve tvaru hnědé kostky 1,5×1,5 cm.
Bell vidí, že Šebekov má jiné úmysly, chce revoluci. Jejich spory vyústí ve rvačku, Bell opouští Šebekova a prchá, má pocit, že musí někam pryč odejít. Přesvědčí k letu Connora, připojí se i Vivien společně letí do Doveru, nad mořem havarují a Conner a Vivien zahynou. Bell je zachráněn lodí plující do New Yorku.
Šebekov je zatčen a na polici vypoví vše o svých plánech a vynálezu stravy. Pak zmizí.

Již na lodi je Bell poznán a z novin je znám i jeho vynález. Po příjezdu do New York je Bell dopraven do Washingtonu na schůzku s prezidentem USA Theodore Robertem.
Prezidenta chemická strava zaujme, navrhne „Bill of Public Feeding“ (Zákon o veřejné výživě), který zajistí světu stravu. Vznikne Úřad pro výživu lidstva, staví se továrna v jižním cípu Manhattanu v Batery parku. Další nový Statistický úřad měl sledovat cestu vyrobené stravy, nyní již nazývané Bellův přípravek, po světě, vzniká mapa „šíření stravy“ po světě.
Přípravek bude poskytován jen opravdu potřebným, a to všem nezaměstnaným, bez ohledu na důvod nezaměstnanosti.
Znovu se objeví Šebekov, vydal se přes oceán pln nenávisti k Bellovi. Do USA se vydává po pohřbu dcery i Graham. Výroba přípravku pokračuje, suroviny na jeho výrobu dodává 5 velkých firem. Grahan vidí, že rozdáváním přípravku se naruší trh a obchodní soutěž, navštíví prezidenta USA a vytkne mu jeho zákon.
Na světě vznikla nerovnováha, evropský proletariát je bez Bellova přípravku, evropské vlády odmítly o jeho dodávkách jednat. Bell zorganizuje dovoz přípravku do Evropy, loď je v Anglii donucena se vrátit i s nákladem zpět do USA, evropské státy zakázaly dovoz Bellova přípravku.

Bell, potká v New Yorku Šebekova, který opět agituje dělnictvo.
V ocelárnách Bethlehem Steel začala stávka, ale tentokráte nikdo nehladověl, tak stávka se jako obvykle neukončila a pokračovala dál. Dělníci byli propouštěni, ale nikdo neměl zájem pracovat, když měl každý jídlo zajištěné zákonem. Další závody se zastavili, výroba oceli je ohrožena. Začíná propouštění úředníků a ředitelů. Byl vypátrán i původce stávek, Rus Šebekov. V Chicagu se konal velký mítink dělníků, dělníci odmítly nabídku 20% zvýšení mezd a požadují 40 %. A protože závody stály, byl zapotřebí stále více přípravků pro další nezaměstnané.
Grahan svolal zástupce největších koncernů také do Chicaga a dali ultimátum, když neskončí stávky, budou závody zavřeny. Tím by cena akcií klesla či by byla nulová. Mezi podnikateli nastává velké zúčtování vzájemných dluhů z obavy z krachu ekonomiky. Lidé vybírají peníze z bank, všichni dávají přednost hotovosti.

Stávka se šíří po celé USA, Šebekov šíří svůj manifest, stávky se šíří i po Evropě. Graham se setkává s Bellem a vysvětluje mu, že dávat lidem zadarmo spravedlnost je špatné. New York zhasíná, elektrárny přestaly pracovat. Zavírají se další závody, jsou další nové zástupy nezaměstnaných, není uhlí. Ceny masa a uhlí stoupají. Ženy dělníků první poznávají, že nejsou peníze na léky, šaty, stoupá alkoholismus. Dav stávkujících dělníků se setká s průvodem žen a všichni jdou zničit továrnu na přípravek. Šebekov zabíjí Grahama a navštíví Bella, přizná se k vraždě Grahama a také mu řekne, že byl sluhou profesora Bourdiera a slyšel jeho nabídku. Poté je Šebekov zatčen. Odstupuje prezident a je zrušeno vydávání přípravku. Dav chce zničit továrnu, Bell jede člunem jí zachránit a vjede s člunem do hořícího petroleje.

Komentáře

V současné době byly dělány pokusy u chudých zemědělců v Africe, dobrovolníci jim pomohli získat vyšší úrodu, ale vyšší úroda způsobila, že zemědělci měli více dětí a zvýšená úroda tím byla spotřebována a stav potravin na jednoho obyvatele zůstal stejný a je otázka, zda po odchodu dobrovolníků se nevrátila úroda na původní stav a tím by zvýšený počet obyvatel měl méně potravin na hlavu, než měli dříve.

Patrně po vlivem revoluce v Rusku autor má v knize naivní úvahy, že by snížil zaměstnanost nařízením zaměstnání dvojnásobného množství dělníků, kteří by ale dělali stejnou práci, tím by se snížilo riziko úrazů a smrtelných nehod. A že koncerny a trusty by tím měly vydělat o několik procent méně. Opět je známo, že dvojnásobnými mzdovými náklady by se každý podnikající subjekt zničil a skončil by svou činnost, mzdové náklady jsou při výrobě vysoké.

Jako ve většině knih její hrdinové kouří v přítomnosti druhých, kouř bylo asi to nejmenší, co člověka v té době obtěžovalo, zápach z ulic a lidských těl, kouř z komínů.

Otázka je, co by se stalo se střevy, které u takové stravy nebudou mít co stravovat, pak by již nebyla cesta zpět k normální stravě a tím by vznikla závislost na chemické stravě. Chemickou stravu je nutné vyrábět v továrně, obyčejnou je možné sebrat, utrhnout, ulovit.

Je zajímavé, jak v knize pokračuje vztah Bella a Vivien. Nejprve jí po delší době políbí ruku, po několika letech jí položí hlavu do klína.

Bell vůbec neřeší peníze, které byly od dělníků vybrány a použity na dokončení jeho vynálezu.

Jméno prezidenta Theodore Robertem připomíná jméno prezidenta Theodore Roosevelta (1901-1909, kniha vyšla 1916).

V době stávek dělníků někdo vyráběl stále tu chemickou stravu a nestávkoval.

Odkazy

Odkaz na na mapu s továrnou
Bill je výraz pro zákon používaný v USA a Commonwealth, viz Wikipedia.
Ocelárny v Pensynvánii, 110 km západně Manhattanu v New York, viz Wikipedia

Údaje o autorovi a knize z Národní německé knihovny 1 + 2
Kniha byla v roce 1920 zfilmována, ukázka filmu nenalezena
Další nějaká kniha autora, Das Abenteuer der Vineta, ale autor stránky je podle odpovědi již 10 let mrtev a neví se, kde tento údaj vzal.

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Stránky