Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Audioknihy

Začíná móda audio knih, prý si je oblíbili řidiči a studenti.
Pokud poslouchám v autě písničky, nemusím se soustředit, pokud jde o zprávy, jde o krátkodobé soustředění. Ale na celou knihu se již musí posluchač soustředit, třeba u detektivky i přemýšlet, a pak vzniká riziko havárie. Pokud by se při po nehodě zjistilo, že řidič těsně před nehodou telefonoval či poslouchal knihu, neměla by to být přitěžující okolnost?
A audioknihy u studentů, ti pak neumí ani číst. A co ilustrace třeba verneovek, či Ladovy obrázky, ty nejsou součástí knihy? Tedy moc audioknihám nefandím.
Existují také programy, které umí „mluvit“ text. Ano, je to neskonale lepší, když knihu namluví profesionál. Ale když se podíváte na ceny, všechny ceny současných audioknih se pohybují až k 300 Kč? Například klasika Saturnin, cena podle Kosmasu je 235 Kč, cena audioknihy je 269 Kč, tedy je audiokniha dražší, než vytištěná kniha! Čeká audioknihy stejný osud, jako e-knihy? Harry Potter byl v češtině k dispozici na internetu ještě před vydáním v knižní formě. Prostě si knihu v angličtině parta nadšenců naskenovala, rozdělila a přeložila. Obdobně je možná si rozdělit a namluvit audioknihy. Technika se vylepšuje, naskenovat knihu není problém, koupí se, uřízne se hřbet a volné listy se položí do scanneru a pár desítek minut máte e-knihu. Problém je u starších knih, kde jaksi nemůžete oříznou hřbet, tam musíte naskenovanou knihu opravit. A zahraniční knihy jde zkusit přeložit pomocí různých překladačů, existuje PC Translator či Google Translator, kde můžete překládat ze 64 jazyků! A kvalita překladačů se stále zvyšuje.

Obdobně by to mohlo dopadnou i s audioknihami. Musím se obdivovat těm, co si dali tu práci, vzali zahraniční film, seriál a doplnili do amatérsky české titulky či dabing, byť jde při šíření o pirátství. Audiokniha je pro mě daleko jednoduší.
Tedy závěr, při současném zájmu o audioknihy a současných vysokých  cenách audioknih se brzy objeví na interentu konkurence ve formě pirátů, jako se to stalo u e-knih. Za tu cenu si raději koupím papírovou knihu, byť je nemám již kam dávat, sednu si a budu si jí číst, obracet listy dopředu a dozadu.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Stránky