Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Budín Béda: Ohonem komety

ohonem-kometyJe rok 2212, velkoměsto Nový Petrohrad v místech bývalého Kijeva (dnešního Kyjeva) na březích průplavu Riga – Kijev.  Roky a roky se vracela Halleyova kometa, vrátila se i po konci světové války po roce 1980. Válka tehdy zničila celý povrch světa, který lidstvo obnovilo. Po světové válce se Halleyova kometa již nikdy nevrátila. V roce 2212 se ale objevila jiná kometa, která se blíží a osvětluje Zemi červeným jasem a lidé se obávají, zda se nesrazí se Zemí. V Novém Petrohradu žije hvězdář Ivan Dobrodar (hvězdárna je v místě dnešní Kyjevské Sofijské katedrály, viz také obrázek dále). 

Hvězdář Dobrodar vynalezl fotografický přístroj, který umožňuje zachytit pohledy lidí a jejich myšlenky. Jeho přítel novinář Svatopluk Novický se pokouší získat jeho manželku Venuši a je tvrdě odmítnut. Objevení červené komety vrací lidstvo do šílenství zbrojení, vypukne další válka mezi národy. Hvězdář Dobrodar zjišťuje další věci z fotografií, objevuje se mu duch nějaké krásné ženy a hvězdář jí chce získat. Novinář Novický ho v pomstě k jeho manželce Venuši přesvědčí, aby zabil svou ženu a ducha ženy z fotografie do ní přemístil. Manželku nakonec zabije Novický a  Dobrovskému se podaří ducha neznámé ženy přesvědčit, aby vstoupil do jeho zavražděné manželky. Ta pak opět jako neznámá žena ožije.

Probíhá válka mezi národy, do toho blížící kometa otepluje Zemi, roztávají ledovce, vznikají záplavy, lidstvo šílí. Hvězdář Dobrodar je jako nestranný odborník zvolen dočasným vládcem národa. A známá zpěvačka Milada se ukáže být vyzvědačkou pro Němce, získá podvodem a za pomoci svého známého dr. Arsenika od novináře Novického tajné vládní dokumenty. Do toho všeho v Novém Petrohradu vypukne revoluce, vznikají barikády. V občanské válce zahyne zpěvačka Milada i její ctitel, jeden z revolucionářů. Kometa se stále blíží, vzduch je čím dále více horký, lidé umírají, boje se stupňují. Před horkem se lidé chrání kaučukem. Uprostřed šílenství zjišťuje hvězdář Dobrodar, že duch v jeho manželce je kněžna Záborská, která leží v umělém spánku, do kterého jí uvrhnul doktor Arsenik.

Kometa se nakonec se Zemí nesrazí a letí dál do vesmíru a za sebou nechává mnoho mrtvých včetně hvězdáře Dobrodara a ostatních. A na Zemi se uklidňuje situace. mapa  sofijska-katedrala

Poznámka: Kniha byla psána po ruské revoluci v roce 1905, která vznikla mezi jiných kvůli nedostatku chleba (viz kniha). DoVŘSR zbývalo 7 let, do světové války 4 roky, obojí autor předpověděl a popsal. Kdo byl autor, jehož kniha vycházela česky v Českých ilustrovaných novinách a byla vytištěna ve Vídni, dozvíme se to někdy?

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Stránky