Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Rydell Anderes: Zloději knih

Kniha švédského novináře o organizovaných krádežích knih Německými nacisty za 2. světové války, viz recence na Literárky.cz.
Trochu připomíná knihu Petra Šámala: Soustružníci lidských duší, ta popisuje akce komunistů na likvidaci jim nepohodlných knih. Komunisté měli svůj seznam zakázané literatury, bylo by zajímavé zjistit, které knihy sci-fi a fantasy komunistům vadily.
Němečtí nacisté měli také svůj seznam zakázaných knih, Herrmannův seznam zakázaných knih, viz dále. I tento seznam by bylo zajímavé projít a podívat se, jaké knihy sci-fi a fantasy německým nacistům vadili. Nacisté pálili knihy jako kdysi muslimové a katolíci, knihy pálil i Martin Luther.
Něco o pálení knih v Německu je i tomto blogu, blog se ale věnuje i likvidaci knih po válce spojeneckými vojsky.
Tedy chronologie paličů a likvidátorů knih: muslimové, katolíci, němečtí nacisté, sovětští komunisté a obecně všichni komunisté. A proč se knihy pálily a likvidovaly?

V knihách spočívá síla, které se bojí diktatury.

Zpět ke knize Zloději knih.
Kniha má široký záběr. V knize se třeba připomíná, že Marx byl z židovské rabínské rodiny, říká to i česká Wikipedie. Proč byl Marx jako Žid hlavním ideologem komunistů a proč komunisté pronásledovali Židy, je záhadou, Karlovi Marxovi by se to určitě nelíbilo, ale zemřel celkem mlád v roce 1883. Komunisté pronásledovali Židy, že Židé byla schopnější než komunisté? Rozhodně Židé dostávali hodně Nobelových cen (dostal vůbec nějaký komunista Nobelovu cenu?).
Pak se v knize popisuje, jak Němci roku 1929 cvičili letecké útoky. A kde? Na pronajatých letištích v Sovětském svazu. A ještě dny před napadením Sovětského svazu jezdily války s obilím a ropou do Německa.

Zakázaný seznam: Viz německá Wikipedie. Na dalším odkazu Wikipedia je seznam spálených knih 1933 a další seznam je na webu Berlin.cz.
Z autorů na legii.cz je tam namátkově například Gustav Meyrink, Jack London.
V knize se popisuje, jako komunisté v Sovětském svazu konfiskovali, znárodňovali, kradli lidem  knihy a celé knihovny a shromáždili je do státních institucí. Cituji z knihy: „na východě existuje „jen“ komunistická strana“. Tím existoval jeden „státní“ seznam a jen velké knihovny a sklady, Němci tak měli  po napadaní Sovětského svazu rabování usnadněné, zabavili komunistům ukradené.

Také se v knize popisuje, jak Němci kradli knihy na všech okupovaných územích, jak si při kradení různé skupiny konkurovaly. Jak se z knih vyřezávalo ex libris a další značení majitele. Někde značení zůstalo, tak tím se nějaké malé procento vrátilo původním majitelům.
Ale když si vzpomeneme, že Němci u nás zabavili jedněm Židům vilu, po válce jí Češi dali Rusům na velvyslanectví a původní obyvatelé „mají smůlu“, žádné soudy jim vilu nevrátily.
Závěr, značte si knihy, zloději to pak mají složitější.
V knize jsou i akce po válce a pokusy o vytvoření knihoven znovu, ale u řady knih byla nenávratně zničena kompletní vydání.
I v Česku existují knihy možné již jen v 1 vydání, proto je nutné knihy skenovat a uchovávat je aspoň v tomto tvaru. Při povodních v roce 2002 byla nenávratně zničena řada knih a je otázka, zda byly všechny naskenovány, spíše ne.
Lidé, skenujte knihy.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Stránky