Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Zíka Vláďa: Město na dně mořském

Hlavním hrdinou knihy je 16. letý švédský mládenec Erik, jehož otec odjede lodí Jih k jižnímu pólu. Tam se má zkoušet nový vynález inženýra Hansena na získávání elektřiny z ovzduší a její další bezdrátový přenos. Loď Jih se ale ztratí. Erik dokáže, že jde o spiknutí v čele s jistým „Všemocným“. Je vypravena válečná loď s ponorkami, která má zasáhnout a osvobodit zajaté. Erik cestou na lodi odhalí další nebezpečí a zachrání posádku. Po příjezdu na místo zmizení lodi Jih nalezne flotila jen ostrov s vyhaslou sopkou. Flotila je terčem útoku a výhružek a přijde o letadlo a ponorku. Při vysazení na ostrov Erik prokáže, že jeho otec zde byl.
Proti flotile stojí Všemocný, dříve železářský inženýr, který ukradl vynález pevné oceli, ve spojení s pomateným vynálezcem, profesorem Gaminem, který vynalezl pevné sklo. Díky nálezu zlaté žíly dokáží najmout zločince na spolupráci a za pomocí otroků vystavět podmořské město. Další vynález profesora Gamina, smrtící paprsky, není zatím plně nefunkční, k funkčnosti mu chybí elektřina zajatého inženýra Hansena, který svůj vynález odmítá i přes mučení vydat. Všemocný se na tento vynález smrtících paprsků spoléhá a chce pomocí nich vládnout světu.
Erik se tajně vydá na ostrov nalézt otce a podaří se mu proniknout do kráteru sopky, kde nalezne vchod do podmořského města a zajatce z lodi Jih včetně svého otce. Podaří se mu vrátit na flotilu a vyslané komando zachrání zajatce a otroky. Profesor Gamin ale konečně přišel na způsob, jak vytvářet paprsky i bez vynálezu inženýra Hansena. Než ale může Všemocný a profesor Gamin s  vynálezem cokoliv udělat, zaútočit na flotilu a pak i na celý svět, zasáhne náhoda ve formě sopky a ta zničí podmořské město i s obyvateli.
Kniha je silně inspirována knihami Jana Trosky, knihou Paprsky inženýra Garina a Verneovými knihami Vynález zkázy a Ocelové město.

Kniha zdůrazňuje spravedlnost, chválí příkladné chování hlavního hrdiny, vlastně ještě chlapce.  Hlavní záporná postava v roce 1939 se chová jako později Hitler v Německu na konci války v roce 1945 ohledně atomové bomby,  také se spoléhá na zázrak a slibuje, že zkázu své říše odvrátí na poslední chvíli nějakým vynálezem zkázy.
A nějak autor u Erika přehlédnul, že zběhnutí před válečným střetnutím není asi příklad hodný následování.
Také chování záporných postav, spolupracujících zločinců, kteří raději zemřou, než by prozradili svého velitele, jejich ochota chodit za mrazu na hlídky  a ještě po zuby ozbrojeni, to vše  na nějakém ostrově daleko od civilizace, je celkem překvapivé.

Stránky