!!! Pozor, následující část článku uvádí obsah knihy a vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla !!!
Zde se můžete podívat do map na místa, kde se děj knihy odehrává.
Francouzské banky nejsou schopny vyplácet peníze, dav na bank útočí, vojsko je brání, střelba do lidí, zapálení jedné banky. Johnie Walker jde zachraňovat svého strýce, ředitele banky pro severozápad, strýc má v Banque Industrielle řízení s jejím ředitelem Muratem. Johnie pak oba marně vybízí k odchodu. Do toho se Johniemu ohlásí jeho přítel Bob Woolf. Bob mu sdělí, že je ve službě ruské velkokněžny Xenie Dimitrijevně a má zkontrolovat, zda bývalý pobočník posledního cara Mikuláše II., generalissimus Cornieieff, dobře hospodaří s majetkem bývalého cara a zda nepřešel do služeb současné bolševické vlády v Rusku. Cornieieff v současné době patří k nejbohatším lidem.
V Banque Industrielle se objeví falešné akcie. Při pátrání je nalezen pokladník akcii Dubois střelený do hlavy, ale na živu. Falešné akcie vzbudí paniku, ceny akcií na burze klesají, lidé, co přišli o peníze, páchají sebevraždy. Banque Industrielle při nepokojích vyhořela. Do toho všecho vstoupí Cornieieff a uklidňuje davy a zaručuje se za vklady v Banque Industrielle. U strýce Johnieho bydlí nyní nejen Bob, ale ještě i příbuzná Ellen z Chicaga.
Bob vyrazí vyšetřovat k paní Duboisové zranění jejího manžela. Tam Bob zjišťuje, že se z domácnosti ztratil jakýsi balíček. Přijde tam i ředitel Murat. Když Murat pak přátele odváží domů, Bob zjistí, že je někdo sleduje. Po vysednutí si vezmou auta a sledují Murata a jeho sledovače. Johnie je ale zadržen pro údajnou krádež strýcova auta a Murata ztratí. Ke strýci Johnieho přichází ministr financí a požádá Boba, aby vyšetřil otázku falešných akcií. Bob se dá do pátrání. Pátrá i prefektura a zadrží mladíka, u kterého byly nalezeny matrice na tisk falešných akcií, matrice byly v záhadném balíčku, která se ztratil u Dupoise.
V té době se již naplno projevil vynález umělého masa, jehož výrobu ve velkém zavedl jistý Pasquale. Pasquale vytvořil hráze na pobřeží Francie a v nich přílivové elektrárny, které vyráběly elektřinu a následně se z mořské vody a ovzduší vyráběly chemikálie pro růst masa. Výroba umělého masa různých chutí byla nenáročná na lidskou práci, továrnách bylo vše řešeno jednoduše a třeba i bez čerpadel, pouze samospádem. Další vynálezci vyrobili umělé mléko, pak vejce. A tak pozvolna ve společnosti již nebylo potřeba zemědělců. Zvýšila se i výroba ovoce a zeleniny, která byla urychlena kapalným kysličníkem uhličitým, melouny byly až metrové. Byl i nahrazen i přírodní textil a kůže umělými hmotami. Pasquale nezvyšoval ceny a tím měl zvýšenou poptávku a tím jeho příjmy neklesaly. Vzhledem k tomu, že Pasquale na levnou výrobu nepotřeboval úvěry, otočila se situace bank, Pasqule je ovládal a používal pro své účely. Pasquale se stával stále větším finančním vládcem France. Zemědělství padlo a zemědělci odcházeli do měst a stávali se dělníky. Senátoři tak ztratili oporu venkovských voličů, obdobně prezident, a hlavním politickým orgánem byla již jen sněmovna. Ostatní státy reagovali na vynálezy umělých potravin různě.
Pokud bylo ve státu hodně zemědělců, tak státy zakázaly dovoz těchto všech potravinových produktů, aby nepadlo i jejich zemědělství. Některé státy dokonce zakázaly vyrábět umělé potraviny. Odpůrci a odbory dělníků v těchto státech blokovali i stavby nových továren, blokovaly použití všech vynálezů, které by ohrozily jejich pracovní místa.
Nezemědělské státy naopak se přidali ke Francii a velká města u moří využívala všechny tyto nové vynálezy, hůře na to byla města vzdálená od moří. Protože se vyráběly potraviny na místě, nebylo třeba železnice, i energie se navíc přenášela dráty. Naopak se zvýšila letecká doprava.
Do toho pokračovalo pátrání po padělatelích akcií. Některé akcie byla nalezeny zkopírované i 5×, malé banky padaly. Lidé v obavě falešných akcií i bankovek investovali do nemovitostí, jejich cena prudce stoupala. Peníze ztrácely hodnotu a byl zakázán vývoz francouzské měny. Pouze hlad nebyl, umělého jídla byl dostatek. Objevila se i obvinění Židů z falšování. Trh s akciemi obnovil Cornieieff, nákupy a prodejem akcií se stává čím dále větším boháčem. Cornieieff také uhradil škody lidem, co přišli v bance o úspory.
Připravuje se slavnostní zasedání sněmovny, kde má být slavnostně předáno francouzské občanství Cornieieffovi za zásluhy o Francii. Při zasedání jsou ale všichni přítomní v budově sněmovyn otráveni. A zároveň zemřel prezident, když mu vybuchla láhev s éterem v ruce. Vzniká bezvládí a nepokoje.
Pokračování v knize Přízrak moci.