Nejde o známého autora, ale dostalo se mi laskavostí SNK v Martině tolik bibliografických údajů, že by bylo škoda je nechat „ležet v šuplíku“.
Andrej Kalník byl spisovatel, novinář a rozhlasový pracovník.
Podle údajů z Bibliografického lexikónu Slovenska žil patrně na přelomu 19. a 20. století. Narodil se na Slovensku a patrně se ve vystěhovalecké vlně po 1. světové válce vystěhoval do Chicaga. V Chicagu se věnoval i literární tvorbě, viz dále, podle lexikónu se svou tvorbou snažil udržet v slovenské komunitě v Chicagu slovenskou řeč.
Jeho 3 knihy mají ve SNK v Martine, viz zde.
Poklad Inkov je jeho jediná beletrie a byla vydána v Bratislavě roku 1939.
Kniha je primárně detektivka s okultními či fantaskními prvky. Krásná recenze Lenony Štiblaříkové s obsahem je zde.
Známý detektiv, poručík Algen je požádán o vypátrání vraha otce hraběnky de Tuittiers. Při pátrání se zjistí, že otec hraběnky našel v muzeu šňůrky s uzlovým písmen ukazující na ztracený poklad Inků. Začíná delší cestování po oceánech a Evropě za předpokládaným pachatelem. A jak to dopadlo se šňůrkami s uzlovým písmem označující místo pokladu? Velmi úsměvně.
Fantaskní motiv je kapalina z Tibetu po civilizaci před 10 tisíci lety a její fantaskní účinky.
Presadené štepy: sbierka povestí a rozprávok, Chicago [1936]
Poznámka: Bibliografický lexikón Slovenska vyšel v roce 1989 a udává patrně u této knihy špatný rok vydání 1938. Knihu SNK získala až o 10 let později v roce 1999, v knize bylo nalezeno pouze jediné datum, pod předmluvou bylo datum 19. októbra 1936. Od té doby se uvádí rok vydání 1936, ale s tím, že se uvádí v hranatých závorkách jako nepotvrzený.
Prečo bola založená Matica slovenského školstva v Amerike?, Chicago 1936