Translate my blogs and pages with Translator!

Zrušil jsem web na doméně elibri.cz,
je přesunut sem na Myriada.cz.

Knihy pro děti

Při náhodném otevření staršího časopisu Reflex ze 14. května 2009  (jde shodou okolností o Reflex, který dala manželka Paroubka k soudu), jsem narazil na článek Kateřiny Kadlecové o knihách pro děti.
Hodnocení autorů některých dětských knížek bylo slovy:
„pohladit básníka lopatou“
„autorka spadla z výšky na hlavu“
„většina rodičů by na tupé autory nejraději vzala tupý nůž“
Zarazily mě autorkou citované básničky, opravdu si stačí začít číst verše a udeří vás, jak často „kulhají“. To si pravdu vydavatelé nepřečtou, co vydávají? Jednou moje kolegyně vydávala knihu a vydavatelství chtělo málem posudek od prezidenta republiky. Je to na reklamaci, když básnička není vlastně básnička, ale zmetek?
Autorka upozorňuje na používané anglické názvy mašinek, známých také z televize, opravdu si vydavatel myslí, že malé dítě zavolá: „Maminko, jede Maithwaite!“  To knihu Pohádky o mašinkách od Pavla Naumana mám doma patrně ještě dnes, znáte jí také z večerníčků.
Autorka doporučuje klasiku, Krtečka, Ladu, Petišku, Zmatlíkovou či Mikulášovy patálie. Mohl bych za sebe dodat další knihy, doporučím knihy o Jirkovi (Jirka, postrach rodiny, Jirka v ráži), i když to jsou knihy pro starší děti.
Autorka také doporučuje knihy psychiatra Heinricha Hoffmana z 19. století, (neplést se stejnojmenným fotografem z 20. století), kde vystupuje  Ježipetr ( Střapatý Petr). Neznám, přečtu si.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Stránky