Translate my blogs and pages with Translator!

Dočasně jsou zakázány všechny komentáře. Kriminální skupiny a jednotlivci stále útočí svými nesmyslnými komentáři v různých řečech.

Hardy Thomas: Dobrodružství ve West Poley

poley-150Kdysi dávno jsem knihu četl, pak na ní zapomněl a nyní jí opět našel. Kniha se odehrává v Mendipských vrších, viz Mapy Google, ovšem britské poměry, pro nás je to nížina. Dva chlapci, Štefek a jeho bratranec, při zkoumání jeskyně zahradí podzemní říčku, aby mohli jít dál do jeskyně, a říčka tak začala téci teče jinudy.
Knihu ilustroval známý malíř Jan Brychta.
Pozor, text dá odhaluje obsah knihy.Při návratu z jeskyně chlapci vidí, jak místní říčka zmizela a lidé v jejich vesnici jsou rázem bez vody. Vrátí se do jeskyně a vodu pustí zpět.
Příští den chlapci vyrazí do vesničky za kopcem, East Poley. Cestou zjistí, že se asi hráz protrhla, voda do opět do jejich vesnice opět neteče, ale řešení odloží na pozdější dobu.  Ale jdou dál a dorazí do East Poley. Tam se lidé radují a příčina jejich radosti je jasná, v místním lomu vytryskla voda, lidé se radují, že nebudou muset kopat hluboké studně, radují se, že jejich vesnice se rozroste v město, že jejich pozemky stoupnou v  ceně. Ale i v East Poley jsou lidé, který nová voda přinesla nesnáze. A tak se chlapci rozhodnou, že pustí říčku do dalšího otvoru, aby jí neměl nikdo. Ale voda, místo aby odtekla, začala zaplavovat jeskyni. Chlapce vesničané objevili, při záchraně do jeskyně otvorem prodal i mlynář. Ale všichni byli nakonec zachráněni.
Vesničané chtějí definitivně zahradit tok říčky, aby si již nikdo nemohl tok říčky změnit. Ale tajemství jeskyně objeví i vesničané z East Poley a tvrdí, že i oni mají nárok na „vodstvo zemské“  a začali dělat hráz, aby říčka tekla i k nim. Ale vesničané z West Poley an to přišli a tak je v jeskyni zatarasili, nakonec vesničané z East Poley hráz opět odstranili. Ale po nějaké době opět došlo ke změně toku říčky do East Poley, hráz byla odstraněna, ale za nějaký čas se situace opakovala. Nakonec Štefek jeskyni odstřelí, aby nebylo možné do ní vstoupit a tok říčky měnit.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Stránky